Bu sitede istediğiniz soruyu sorabilir ve cevabını bildiğiniz sorulara cevap yazabilirsiniz. Üye olursanız ayrıcalıklarımızdan faydalanabilirsiniz.
0 oy
Zeka Soruları kategorisinde tarafından
IQ ve EQ testleri doğru mu?

1 cevap

0 oy
(822 puan) tarafından
IQ ve EQ için mutlak ölçüm yapmak imkansızdır. Sadece karşılaştırmalı ölçüm yapılır. Belli başlı sorularla insanların IQ ve EQ değerleri alınır. IQ sıfır ise insanın zekası hiç yok demek değildir. Nasıl ki sıcaklık değeri sıfır derecede sıcaklık yok diyemeyiz bu da onun gibi birşey.

IQ (intelligence quotient) kısaca zeka katsayısı, EQ (emotional quotient) duygusal katsayı olarak değerlendirilmektedir. Yıllardır insanın işlevselliğinin ve başarısının IQ ile doğru orantılı olduğu bilinmekteydi. Son zamanlarda artık duygusal zeka yani EQ nun ve de Ruhsal Zeka ( SQ = spiritual uotes) da başarıda önemli rolü olduğu düşünülmektedir. IQ daha çok kişinin zeka katsayısını vermekte ve zeka fonksiyonlarını değerlendirmektedir. EQ ise kişinin duygusal sentez , SQ ise kişinin zorluklara karşı tutumu, manevi dünyasını farkındalığının tespit ve fonksiyonlarını bize bildirmektedir.
IQ size “Ben ne istiyorum?” şeklinde soracak;
EQ, “Biz ne istiyoruz?” diyecek;
SQ ise "Evrenin Yaratıcısını ve ruhsal evreni" dikkate alacaktır.
Hoş geldiniz, cevapliyo.com sitesi, sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Aynı zamanda sizde bildiğiniz sorular için cevaplar yazabilirsiniz. Unutmayın; "BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR..."
...