Bu sitede istediğiniz soruyu sorabilir ve cevabını bildiğiniz sorulara cevap yazabilirsiniz. Üye olursanız ayrıcalıklarımızdan faydalanabilirsiniz.
0 oy
Biyoloji kategorisinde tarafından
Midede asit salgılanır. Bu asidin midedeki görevi ne olabilir? sorusunun cevabı ne olabilir?

1 cevap

0 oy
(822 puan) tarafından

Mide asiti (gastrik asit) midede proteinlerin sindirimini sağlayan bir salgıdır.

Gastrik asit, mide öz suyunda yer alan bir tür sindirim asididir. Asit, midenin iç yüzeyinde yer alan hücreler (parietal hücrele) tarafından üretilmektedir. Asit, tam bir formüle sahip olmamakla beraber, hidroklorik asit (HCl), potasyum klorür (KCl) ve sofra tuzu (NaCl) içermektedir. Asidin pH değeri, 1 ve 2 arasında olup, normal şartlarda insanlar için oldukça zararlıdır. Gastrik asidin fazla üretildiği zamanlarda, midede yaralar, gastritis ve Gastrik ülser oluşmaktadır. Aynı şekilde bu asidin yetersiz kaldığı zamanlarda da sindirim sorunları yaşanmaktadır. Asit, herhangi bir gıdayı sindirirken, aşağıdaki kimyasal tepkime meydana gelmektedir.

        HCl + NaHCO3 → NaCl + H2CO3

Bu asit ortamda; Principal hücrelerden Gastrin hormonu salınmasını tetikler. Gastrin hormonu ise H2 reseptörlerinin duyarlılığını artırarak Gastrik asit sekresyonunu uyarır. Yine bu asit pH'da Pepsinojen'in Pepsin'e dönüşmesi ile birlikte özellikle protein sindirimini başlatılır.

Hoş geldiniz, cevapliyo.com sitesi, sizlere sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar. Aynı zamanda sizde bildiğiniz sorular için cevaplar yazabilirsiniz. Unutmayın; "BİLGİ PAYLAŞTIKÇA ÇOĞALIR..."
...