Bu sitede istediğiniz soruyu sorabilir ve cevabını bildiğiniz sorulara cevap yazabilirsiniz. Üye olursanız ayrıcalıklarımızdan faydalanabilirsiniz.
0 oy
Kimya kategorisinde tarafından
Temizlik Maddelerinin Zararı Var mıdır? Bu Zararlar Nelerdir?

1 cevap

0 oy
(822 puan) tarafından
Bazı temizlik maddeleri bizler için zararlı olabilir. Özellikle banyo ve mutfak temizliğinde kullanılan, kuvvetli asit ve baz içeren maddeler. Konuyla ilgili daha önce yayınlanmış bir haberi paylaşacak olursak bu daha da iyi anlaşılmış olur.

Banyo ve lavabolarda kullanılan bir kireç ve pas çözücü markasının %20’den fazla oranda nitrik asit içerdiği için yasaklandığı bildirildi.
Sağlık Bakanlığı yetkilileri kireç sökücünün içinde yaklaşık yüzde 25 oranında nitrik asidin bulunduğunu, nitrik asidin boğaz ve solunum yollarını, ayrıca mideyi tahriş edebileceğini, metalle teması hâlinde zehirli nitrik gazların da oluştuğunu, bunların da akciğer embolisine yani akciğerlerin su toplamasına neden olabileceğini kaydetti. Kullanılırken cilde de zarar veren nitrik asidin daha sonra iyi havalandırılmayan tuvaletlerde de zehirli gazlarla insanlara zarar verebileceğine dikkat çekiliyor. Özellikle yoğun çamaşır suyu kullanan kadınlarda, çamaşır suyunun solunum yollarını tahriş ederek virüslere açık hâle getirdiği belirtilirken genel temizlikte saç, tırnak, genel vücut temizliği, düzenli banyo, ellerin düzenli yıkanması, kıyafet temizliği gibi kişisel kuralların genel sağlık için son derece önemli olduğu hatırlatıldı. (www.internethaber.com)
...